A weboldalon cookie-kat használunk, amik segítenek nekünk, hogy a lehető legjobb szolgáltatást nyújthassuk.
Termékek

Tetőtéri ablakok: A természetes fény és levegő forrásai minden évszakban

Tetőtéri ablakok: A természetes fény és levegő forrásai minden évszakban

A tetőtéri ablakok nem csupán esztétikai megjelenésük miatt népszerűek, számos előnnyel rendelkeznek. Az őszi és téli időjárás kihívásai különösen fontos szempontokat jelentenek tervezésük és kivitelezésük során.

Tetőtéri ablakok az őszi és téli időjárásra is

Az őszi időszak egyszerre von maga után megpróbáltatásokat, de lehetőségeket is a tetőtéri ablakok és kiegészítőik kiválasztásának során. A természetes fény beengedése nem kizárólag otthonunk belső tereinek hangulatát javítja, hanem a közérzetünket is.

A mai modern tetőtéri ablakok energiahatékonysági szempontból is kiemelkedőek. Az őszi és téli időjárás változékonysága miatt fontos, hogy a nyílászárók megfelelő szigeteléssel rendelkezzenek, minimalizálva a hőveszteséget és csökkentve a fűtési költségeket. A gyártók kiemelten figyelnek arra, hogy tetőtéri ablakaik olyan anyagokból készüljenek, amelyek csökkentik a hőveszteséget, így biztosítva a belső terek melegét.

Az elhúzódó hideg, havas időszakban a tetőn és az ablakokon jelentős mennyiségű hó halmozódhat fel. Amikor a hőmérséklet emelkedik, az ablaküveg lesz az első felület, amelyen a hó elkezd olvadni, mivel valamennyi hő távozik a szobából. A hólé lefolyik az üvegről, és újra megfagy, amint elér egy jobb hőszigetelő képességű felülethez. Ebben az esetben jégdarabok keletkeznek az ablak aljánál, majd fokozatosan körülötte is, ahogy újabb víz érkezik az üvegről. Sem a tetőtéri ablakot, sem a tetőszerkezetet nem arra tervezték, hogy ennek ellenálljon. Annak érdekében, hogy elkerüljük a jég feltorlódását, fontos odafigyelni rá, hogy a víz szabadon elfolyhasson a tetőablak környezetéből! További óvintézkedésként fűtőkábelek vezethetők az ablak köré, így elősegítve, hogy az olvadt víz szabadon távozzon. A kábeleket a fagyhatáron kell vezetni a felszínivíz-elvezetőkben, az esőcsatornákon és a tetőlefolyókon át.



Tetőtéri ablakok kiválasztásának szempontjai

Két- vagy háromrétegű üvegezés:

A többrétegű üvegezés jobb hő- és hangszigetelést biztosít, mely a hideg évszakok alatt különösen fontos.
A FAKRO termékmárka pl. nemesgázzal töltött, hőszigetelő üvegezéseket használ (Ug=1,1 W/m2K (EN 673)), melyek a téli időszakban a tetőtérben tartják a meleget. Ezeket az előírásokat úgy érik el, hogy az üvegezést egy ezüst bevonattal látják el, mely visszatükrözi a nap sugarait. Ez teszi lehetővé, hogy a FAKRO tetőablakai hűvösebbek legyenek nyáron és melegebbek télen. Ha az üvegezések közötti távtartót nem fémből, hanem egy melegebb anyagból, TGI műanyagból készítik, akkor azzal a hőhíd létrejöttét és ezzel párhuzamosan a kondenzációs vízpára megjelenését minimalizálni tudják, ami nagyban megnöveli a fa élettartamát és a komfortérzetet.

Felső vagy alsó kilincs:

A kilincs elhelyezkedése befolyásolja az ablak funkcionalitását. A felső kilincs megkönnyíti az ablaknyitást és -zárást, míg az alsó kilincs nagyobb rugalmasságot biztosíthat a nyílászáró elhelyezésében. Ezen kívül elérhetőek a programozható és távirányítású, motoros tetőtéri ablakok, melyekben egy további funkció is található: Minden elektromos és napelemes tetőtéri ablak esőérzékelőt is tartalmaz, mely azonnali záródást eredményez csapadék esetén. Ez egy rendkívül hasznos tulajdonság, ha Ön elfoglalt, másik helyiségben vagy házon kívül tartózkodik, nem kell aggódnia amiatt, hogy az eső kárt tesz berendezési tárgyaiban.

A tetőtéri ablak anyaga és a design:

  • Natúr hatású, többszörösen felületkezelt faanyagú profil

Az ablakok tartósságát a speciálisan kiválasztott kiemelkedő minőségű borovi fenyő garantálja, mely rétegragasztás után vákuum-impregnálással és többrétegű lakkozással kezelt.

  • Poliuretán lakkal bevont faanyagú profil

Egyes fa tetőtéri ablakokat fehér poliuretán lakkal vonnak be, ezzel tartós és tökéletesen sima felületet biztosítva. Az ilyen típusú felültkezelési eljárás ideálissá teszi az ablakokat időszakosan párás helyiségekbe (pl. konya, fürdőszoba).

  • ALU-műanyag PVC-profil

Választhat alumínium-műanyag szerkezetű tetőtéri ablakokat is, melyek többkamrás PVC profillal és galvanizált acél belső vasalatokkal vannak ellátva. A felhasznált műanyag nem képes felszívni a nedvességet, maga az ablak tartós és korróziómentes. Ennek megfelelően olyan helyiségekbe ajánlott ez a megoldás, ahol a magas páratartalom hosszú ideig megmarad (pl. fürdőszoba, mosókonyha). Külsőleg az ablak szürkésbarna műanyaggal bevont préselt alumínium profillal van lezárva, mely ellenállóvá teszi az időjárási viszontagságokkal szemben.

Beépített szellőzők:

A beépített szellőzők lehetővé teszik a friss levegő beáramlását anélkül, hogy az ablakot teljesen ki kellene nyitni. Ez különösen hasznos lehet, ha hűvösebbre fordul az időjárás, valamint magas páratartalmú helyiségekben, mivel csökkenti a páralecsapódás kockázatát. Erre a különböző gyártók többféle megoldással is előálltak, fontos azonban kiemelni, hogy a páralecsapódás jelensége akkor jön létre, amikor a levegő már nem tud több nedvességet megkötni, így az a leghidegebb felületen csapódik ki. Ezt nagy páratartalmú helyiségben (pl. fürdőszobában) szinte lehetetlen elkerülni, de törekedni kell rá, hogy minél kevesebb pára csapódjon le a tetőtérben. Javasoljuk, hogy gyakran, rövid ideig szellőztessen, így a levegő cserélődik, a tetőtéri szoba mégsem hűl ki. Valamint fontos, hogy a szoba hőmérséklete megfelelő (se túl hideg, se túl meleg) legyen. A jó hőszigetelő tulajdonságú tetőtéri ablaküvegek is segíthetnek, mert a belső felületük nem hűl le annyira, mint egy síküveg esetében.

Energiahatékonyság:

Az U-érték az ablak hőátbocsátási tényezőjét jelzi. Minél alacsonyabb az U-érték, annál jobb az ablak hőszigetelése, amely nem csak az őszi és téli hideg időjárás esetén fontos, hanem a nyári melegben is. Így minden évszakban hozzájárul a szobák komfortos hőmérsékletének megtartásához.

Kiegészítők:

A tetőtéri ablakokhoz érdemes kiegészítőket is választani, a különböző szúnyoghálók, redőnyök és árnyékolók között biztosan megtalálja az igényeinek megfelelőt, mely illeszkedik otthona és tetőtéri szobája stílusához. Minden helyiségre van ajánlatunk Önnek, legyen szó dekorálásról, hő- vagy fényvédelemről, a gyártók gazdag szín- és mintaválasztékából garantáltan megtalálja a tökéletes megoldást. Az ablakhoz megfelelő árnyékolók és redőnyök segítenek szabályozni a beáramló fényt és hőt, valamint növelik a hőszigetelést.
Például a VELUX komfortcsomag ajánlatok két megoldás előnyeit egyesítik: a csomag tartalmaz egy külső hővédő rolót, amely megvédi a belteret a túlzott felmelegedéstől, és egy belső árnyékolót a fény szabályozására. A komfortcsomagok megvásárlásával 10%-ot spórolhat a termékek külön-külön történő megvásárlásához képest.

Az ablakok szakszerű tisztítása és karbantartása

A Velux termékmárka szuper tisztítási ötletekkel látja el Önt tetőtéri ablakai szakszerű ápolásához. Az üvegfelületet a szokásos tisztítószerekkel takaríthatja. A külső üvegfelület karbantartásához fordítsa át teljesen az ablakszárnyat és rögzítse tisztítóállásban a reteszekkel. A belső üvegfelület tisztítása során tartsa az ablakot zárt állapotban. Fontos, hogy ne használjon szilikontartalmú tisztítószereket, szemcsés takarítószert, valamint kémiai vegyületeket! Ügyeljen rá, hogy a nyílászáró felület mindig legyen vizes a szennyeződések eltávolítása előtt!

A tetőtéri ablakok fafelületének folyamatos karbantartása azért is fontos, mert ezáltal biztosítható a termék hosszú élettartama. A Velux ablakokat megfelelően impregnálják és tökéletesen kezelik a gyártás során, ezért szappanos vízzel bátran tisztíthatók. Lakkozásuk kb. négyévente szükséges. Amennyiben a tetőablakok erős fűtésnek, napfénynek, esetleg magas páratartalomnak vannak kitéve (pl. konyha, fürdőszoba), a fafelületet kétévente kezelni kell.

A VELUX műanyag bevonatú ablakai préselt lemezből készült fa maggal rendelkeznek, melyet fehérre festett poliuretán bevonat fed. Ez az anyag nem igényel karbantartást, egyszerű háztartási tisztítószerekkel letörölhetők róla a szennyeződések.



A szakszerű karbantartásról további információt talál a Velux oldalán!

Amennyiben segítségre lenne szüksége a megfelelő nyílászáró kiválasztásában, a Velux konfigurátora is segítségére lehet.

A tetőtéri ablakok mellett a fénycsatornák és kupolák is beengedhetik belső tereinkbe a fényt és a friss levegőt. Hogyan? Blogsorozatunk következő részéből kiderül…

Források:
www.velux.hu
www.fakro.hu
www.rototetoablak.hu

Képek forrásai:
www.velux.hu
www.fakro.hu