A kormány tavaly bejelentette, hogy a SZÉP kártyák egyenlegének a fele 2025-ben otthonfelújításra is felhasználható. Azóta kiderült, hogy pontosan mekkora összeget milyen felújítási célokra lehet igénybe venni. Nézzük a részleteket!
A Széchenyi Pihenő Kártya a hazai cafeteria rendszer egy nagyon fontos eleme. Az oda befizetett összeget a szabályok alapján eddig szálláshely-szolgáltatásra, melegkonyhás vendéglátóhelyen étkezési szolgáltatásra, illetve szabadidő-eltöltést, rekreációt, egészségmegőrzést szolgáló szolgáltatásra lehet elkölteni.
2025-től azonban több változás is életbe lépett. A parlament által megszavazott törvénymódosítás értelmében most már lakásfelújításra is felhasználható a SZÉP kártya egyenlegének a fele. Méghozzá a 2025. január elsején nyilvántartott egyenleg és a 2025-ös befizetések együttes összegének a fele fordítható erre a célra.
Érdekesség, hogy az ÖNYP-k esetében a kérdéses megtakarítási számlán szeptember 30-án meglévő összeget lehet lakáscélra elkölteni. A SZÉP kártyáknál azonban ilyen korlátozás nincs, az új, 2025-ös befizetések fele is elkölthető felújításra.
Milyen felújítási munkálatokat lehet megfinanszírozni?
Alapvetően az alábbi tevékenységeket végző, megfelelő TEÁOR kóddal rendelkező boltokban lehet felújítási célra elkölteni a SZÉP kártya egyenlegének a felét:
- vasáru-, építőanyag-, festék-, üveg-kiskereskedelem (TEÁOR’25 47.52., kivéve a szaunák, úszó- és masszázsmedencék kiskereskedelmét)
- bútor, világítási eszköz, edény, evőeszköz és egyéb háztartási cikk kiskereskedelem (TEÁOR’25 47.55.-ből a bútorok, világítástechnikai eszközök értékesítése)
- ipacikk jellegű vegyes kiskereskedelem (TEÁOR’25 47.12., kivéve ruházati cikkek, kozmetikumok, ékszerek, játékok, sportcikkek)
Fontos, hogy a kérdéses kereskedelmi egységeknek rendelkeznie kell a Széchenyi Pihenő Kártya elfogadására irányuló szerződéssel. A minél gördülékenyebb ügyintézés érdekében a pénzforgalmi szolgáltatónak három munkanapon belül biztosítania kell a kereskedő részére a kérdéses szerződés megkötésének a lehetőségét.
Jól látható, hogy anyagvásárlásra – legyen szó alapanyagról, bútorokról – használható fel a SZÉP kártya, ugyanakkor munkadíjra, mesteremberek megfizetésére nem fordítható ez az összeg.
Mekkora összeg áramolhat felújításra?
Tavaly január és október között mintegy 348 milliárd Ft-ot fizettek be Széchenyi Pihenő Kártyára, amelyből 90 milliárd Ft még mindig a kártyákon pihen. Júliusban mintegy 2,8 millió felhasználó volt, így az egy főre jutó átlagos egyenleg nagyságrendileg 32 ezer Ft. Azonban nagy lehet az egyes felhasználók között az eltérés: sokaknak csak pár ezer Ft lehet a kártyáján, míg másoknál érdemi összeg pihenhet.
A 2025-ös évi befizetésről sem szabad megfeledkezni, hiszen annak a fele is felhasználható nyugdíj célra. Ez nem egy komoly összeg, de a Bankmonitor szakértői szerint egy kisebb felújítás anyagköltsége, vagy egy bútorvásárlás kijöhet belőle. Illetve jó alap lehet egy nagyobb felújítás betervezéséhez, melyhez a még szükséges forrás akár más megtakarításból, hitelből is fedezhető.
Forrás: https://bankmonitor.hu
Kép forrása: https://pixabay.com/hu