A weboldalon cookie-kat használunk, amik segítenek nekünk, hogy a lehető legjobb szolgáltatást nyújthassuk.
Termékek

Most éri el csak az igazi drágulás az építőanyagok piacát

Most éri el csak az igazi drágulás az építőanyagok piacát

Az ukrajnai háború mélyreható hatással volt a kelet-európai építőipari beszállítói láncokra, mivel a régió erősen összefonódott az orosz gazdasággal, és ezért jobban ki van téve a nyugati kormányok által az ország ellen bevezetett szankciók visszahatásának. Az alapanyaghiány miatt már most is magasak az építési és felújítási költségek, de a helyzet csak most lesz igazán rossz a háború okozta zavarok és a szankciók hatásai miatt.

 

A globális építőipari költségek már az elmúlt évben is gyorsan emelkedtek, a keresletnek a járvány utáni hirtelen fellendülését követő ellátási lánc megszakadásai miatt. Ez a nyersanyagellátásban hiányt okozott, ami az átfutási idők meghosszabbodását és az árak emelkedését eredményezte.

Az építőipari költségek emelkedésének hatása 2021-ben a kelet-európai országokban volt érezhető erőteljesebben, ahol az árak általában gyorsabban emelkedtek, mint az uniós átlag. A 27 uniós ország közül az építési költségek 2021 decemberében 9,3 százalékkal emelkedtek éves szinten, míg Romániában, Észtországban és Magyarországon ugyanebben az időszakban 19,1, 17, illetve 16,3 százalékkal nőttek a költségek.

Aglobális építőipari költségek már az elmúlt évben is gyorsan emelkedtek, a keresletnek a járvány utáni hirtelen fellendülését követő ellátási lánc megszakadásai miatt. Ez a nyersanyagellátásban hiányt okozott, ami az átfutási idők meghosszabbodását és az árak emelkedését eredményezte.

Az építőipari költségek emelkedésének hatása 2021-ben a kelet-európai országokban volt érezhető erőteljesebben, ahol az árak általában gyorsabban emelkedtek, mint az uniós átlag. A 27 uniós ország közül az építési költségek 2021 decemberében 9,3 százalékkal emelkedtek éves szinten, míg Romániában, Észtországban és Magyarországon ugyanebben az időszakban 19,1, 17, illetve 16,3 százalékkal nőttek a költségek.

 

Tavaly júliusban Orbán Viktor miniszterelnök bejelentette, hogy egy árszabályozási rendszert vezetnek be Magyarországon, hogy megakadályozzák az építőanyag-költségek további drámai emelkedését. Ennek része egy kiviteli korlátozás – miközben az importkitettség közel 50 százalékos itthon –, valamint az állam elővásárlási jogot is belengetett egy árszabályozási és -figyelő rendszer mellett. A legsúlyosabb áremelkedés 2021-ben Magyarországon az olyan kritikus termékeknél, mint a fa, a vas- és acélipari, valamint réz és alumínium termékek, illetve a kőzetgyapot volt. De ekkor még sehol nem volt az ukrajnai konfliktus.

 

Ukrajna az építőiparban is fontos homokszem

Az ukrajnai háború 2022-ben további felfelé irányuló nyomást gyakorol az átfutási időkre és az inputköltségekre, növelve az ellátási láncok súlyosabb válságának kockázatát az év során. Emellett a háborúból eredő energiaválság további nyomást gyakorol az ellátási láncokra, mivel növeli a kulcsfontosságú anyagok termelési és szállítási költségeit. Annak ellenére, hogy 2022-ben egész Európa jelentős zavarokkal néz szembe, a kelet-európai országok építési költségeinek az uniós átlagtól való eltérése valószínűleg növekedni fog - írja összefoglalójában a szakipari portál, a Desingbuild Network.

 

Az anyaghiány okozta zavarok súlyosbodtak, amióta a nyugati szankciók bevezetése korlátozta az Európa és Oroszország közötti kereskedelmi forgalmat, amely az energia és a termeléshez használt nyersanyagok egyik fő exportőre. Ennek következtében az euroövezetben február és március között jelentősen megnőtt a beszállítások átfutási ideje, és a 2022 márciusára vonatkozó építőipari PMI-adatok szerint a beszállítói teljesítmény romlása kilenc hónapja a legsúlyosabb volt. Az elemzések szerint a hatás a tégla, a faanyag és a tetőcserepek elérhetőségén érződik a legerősebben. Az utóbbiak esetében az átfutási idők akár hat hónapra is kitolódtak.

A szállítási időkre gyakorolt hatás Kelet-Európában mint régióban valószínűleg súlyosabb lesz, mivel az orosz kereskedelemtől való fokozott függés növeli a szomszédos országok által érzékelt zavarokat.

Ezenkívül az Oroszországgal folytatott kereskedelem korlátozása miatt fellépő anyaghiány és az energiaköltségek emelkedése felhajtja a kulcsfontosságú építőanyagok előállítási árait. Az acél ára gyorsan emelkedett az olyan alapanyagok, mint a cink - amely áprilisban 16 éves csúcsot ért el - és a gyártási folyamatban használt kokszszén árának kilövése miatt. Csak a szén árának emelkedése 40 százalékkal növelte az oxigénes alapeljárással előállított acél árát.

 

Ezen túlmenően az emelkedő energiaköltségek hozzájárultak más energiaigényes kulcsanyagok, például a cement és a tégla árának 36 százalékos, illetve 15 százalékos emelkedéséhez, és az Arcadis szerint az energiaköltségek mindkét anyag esetében a teljes termelési költség negyedét teszik ki.

Az ukrán háború hatása már márciusban érezhető volt. Wiesinger Raimund, a Lambda Systeme Kft. ügyvezető igazgatója, a Magyar Építőanyag Kereskedelmi Egyesület (ÉKE) elnöke egy interjúban arról beszélt, hogy „a korábbiaknál eleve magasabb, átlagosan 10-15 százalékos áremelkedést jeleztek előre az építőanyag-piacon a januárban látható gyártói szándékok alapján 2022-re, ehhez képest már március közepén 15-25 százalékkal kerültek többe az építőanyagok, mint tavaly”.

 

Mindez az építtetői és a lakásfelújítási költségeket is egyre magasabbra löki. Szlovákiában például annyira súlyos már a helyzet, hogy a Slovak Spectator cikke szerint, hogy sok építkezést leállítottak, a kivitelezők pedig aukciókat szerveztek a fel nem használt építőanyag eladására. Ha házuk nem is lesz, de így legalább extrabevételekhez juthatnak.

 

Magyarországon a folyamatos drágulás miatt az építőanyagok áremelkedése miatt az építési-beruházási szerződések módosításáról, az árfelülvizsgálat lehetőségének alkalmazásáról, a jövőben bekövetkező árváltozások kezelésével kapcsolatban adott ki útmutató-módosítást a Közbeszerzések Tanácsa, miután egyeztetett erről a Építési Vállalkozók Országos Szakszövetségével (ÉVOSZ).

 

Forrás: https://www.napi.hu/