A weboldalon cookie-kat használunk, amik segítenek nekünk, hogy a lehető legjobb szolgáltatást nyújthassuk.
Termékek

Előregyártott szerkezetek 1. rész - Fém- és acélszerkezetek: Bemutatkozik a HARDELL

Előregyártott szerkezetek 1. rész - Fém- és acélszerkezetek: Bemutatkozik a HARDELL

Az előregyártott szerkezetek modern építési megoldások, amelyeknél a ház fő elemeit – falakat, födémet, tetőt – nem helyben, hanem gyárban készítik el, majd az építkezés helyszínére szállítják, ahol rövid idő alatt szerelik össze. Blogsorozatunk következő epizódjaiban ezeket az innovatív termékeket vesszük górcső alá.

Az előregyártott szerkezetek felépítési módjai

  • Gyárban előállított elemek: A falpanelek, födémelemek, tetőpanelek előre elkészülnek, beleértve a hőszigetelést, nyílászárókat, elektromos csatornákat is.
  • Helyszíni szerelés: Az előkészített alapra néhány nap/hét alatt összeszerelik a házat.

Előnyök

Legfőbb előnyük a gyors kivitelezés, a vázszerkezet építése akár néhány nap alatt megvalósulhat. A másik nagy pozitívumuk az időjárásfüggetlen gyártás. Mivel az előállítási folyamat zárt térben történik, nem befolyásolja az időjárás kiszámíthatatlansága. Fontos szempont még a költséghatékonyság – az ilyen típusú házak esetében minimális az anyagveszteség és alacsonyabb a munkaerőköltség –, valamint az energiahatékonyság, melyet a jó szigetelés, az alacsony fűtési és hűtési költségek biztosítanak. 

Gyakori típusok

  • A fa vázszerkezetes típus fából, gipszkartonból és szigetelésből áll. Jellemzője a könnyű súly és a jó szigetelési képesség. 
  • A SIP paneles kategória szendvicspanelből (OSB + PUR hab) jön létre. Jellemzője a gyorsaság és az energiahatékonyság. 
  • Az acélszerkezetes ház tartozékai az acélvázak és panelek, melyek erősek, modernek és tűzállóak. 
  • A betonpaneles épületek vasbetonból készülnek, masszívak, azonban kevésbé rugalmasak. 

Az előregyártott szerkezetek nagyságrendi árai ma Magyarországon:

  • Szerkezetkész házak: 150–200 ezer Ft/m²
  • Kulcsrakész házak: 450–600 ezer Ft/m²
  • Luxuskivitelben, passzívházzal: akár 600–800 ezer Ft/m² is lehet

Miután áttekintettük az előregyártott házak legfőbb jellemzőit, nézzük meg, kinek is javasoljuk ezt az építkezési megoldást. Elsősorban annak, aki gyorsan szeretne költözni, fix költségvetéssel dolgozik és korszerű, alacsony rezsijű házban gondolkodik. Emellett azoknak, akik kisebb telken, például zártkertben vagy hétvégi ház formájában terveznek lakást.

Fém- és acélszerkezetek – Bemutatkozik a HARDELL

Az előregyártott szerkezetek közül első cikkünkben az acélszerkezettel foglalkozunk. Ezek gyorsan kivitelezhető, rendkívül tartós lakó- vagy ipari épületek, melyek fő tartószerkezete acélelemekből áll. A tartozékokat gyárban készítik elő, majd a helyszínen szerelik össze.

Előnyök

A fém- és acélszerkezetek legfőbb előnyei a gyors kivitelezés és nagyfokú teherbírás, mivel az acél rendkívül erős, mégis viszonylag könnyű anyag. Fontos szempont még a tartósság, az anyag nem korhad, nem vetemedik, tűzálló, és jól ellenáll a kártevőknek. Ezen kívül ki kell emelnünk a modularitást, a termék könnyen bővíthető, szerkezete alakítható. Végül, de nem utolsósorban meg kell említenünk a fenntarthatósági szempontokat is, melyek kedvezőek az acél esetében. Újrahasznosíthatósága miatt kevesebb építési hulladék keletkezik általa.  

Hátrányok

Az acélházak előnyei mellett nem szabad figyelmen kívül hagynunk néhány negatív tulajdonságukat sem. Az egyik ilyen a hőhídveszély, ha nem megfelelő a hőszigetelés, az acélelemek vezetik a hőt. A hangszigetelés gyengébb lehet, mint tömör falazat esetén. Magasabb anyagköltségre kell számítani. Az acél ára változó, néha drágább, mint a fa vagy a tégla. A szereléshez speciális szakértelemre van szükség, precizitást és tapasztalatot igényel.

Az előregyártott acélszerkezetek legfőbb felhasználási területei a családi házak, ipari csarnokok, irodaházak, üdülők és mobilházak, átmeneti lakóépületek.

HARDELL-Házak

A HARDELL többféle technikai és technológiai újdonságot felvonultató, a XXI. század igényei szerint kialakított házépítési rendszer, mely a szárazépítés technikáját, anyagait és tapasztalatait felhasználva fejlődött teljes épületek készítésére alkalmas technológiává. A vásárlói, használói igényekhez igazodva alkalmas egy-, illetve kétszintes, tetőtér beépítéses vagy anélküli új, szabadon álló lakó-, iroda- és ipari épületek megvalósítására. Ezen kívül alkalmazható hagyományos szerkezetű házak bővítése, átalakítása során is.

A HARDELL-Házak vázát tűzihorganyzott acél profilok alkotják, melyeket csavarozás erősít össze. Az épület vízszintes irányú stabilitását a külső és belső teherhordó falak faháncslemez borítása, valamint a kifejezetten e célból beépített merevítő szerkezetek biztosítják. A belső falfelületet jellemzően két réteg gipszkarton borítás alkotja. Ez vékony glettelést követően jól tapétázható, festhető. A külső falak szerkezeti terét teljes vastagságban ásványi szálas hőszigetelő anyag tölti ki. A hőszigetelési képességet tovább növeli, egyúttal a szerkezeti hőhidak hatását jelentősen csökkenti a teljes felületű homlokzati hőszigetelés. Ez nem közvetlenül része a HARDELL Építési Rendszernek, de alkalmazása kötelező. A tetőszerkezet készülhet akár acélprofilokból, akár hagyományos fa fedélszékként, illetve szeglemezes fa rácsos tartókból.

A technológia története évtizedekre nyúlik vissza, hiszen az Egyesült Államokban, Kanadában és Ausztráliában, sőt kisebb mértékben, Skandináviában is már akkoriban épültek ezzel a technológiával katonai barakkok és fél-ipari épületek (pl. autószerelő műhely kis lakással stb.). Később elterjedt hétvégi házak, majd egy- és többszintes családi házak, középületek kivitelezésénél is. A technológia hazánkban szintén egyre népszerűbbé vált, az acélszerkezetes házak megvalósíthatók passzívházként is. 

A HARDELL építési rendszer egyes elemeit a PROTEKTORWERK GmbH. gyártja Németországban. Maga az alapanyaggyártó cég már 1903 óta működik, a házépítő acélprofilokat az 1970-es években kezdték előállítani. Azóta ebből a praktikusan egyszerű, horganyzott, vékonyfalú acélszelvényekből összeállított rendszerből Európa-szerte sok ezer lakás, iroda és más épület született.

A HARDELL Építési Rendszer magas szinten teljesíti a jelenleg érvényes szabványok előírásait, egyúttal széles sávon képes megfelelni a vásárlói igényeknek is, hiszen több műszaki- és árkategóriában vált elérhetővé. A szerkezet lényege a gyors szerelhetőség, az egyszerű átalakíthatóság és a technológiai várakozási időktől, (gyakorlatilag) építési hulladéktól mentes megvalósítás. Ehhez párosult a változtatható "ezáltal az igényekhez rugalmasabban igazítható" műszaki teljesítmény minden lényeges tulajdonság terén, legyen az tartószerkezeti, hőtechnikai, akusztikai vagy vagyonvédelmi követelmény.

A HARDELL Technológia alkalmazási területe sokrétű, mely - a középületektől az ipari létesítményeken át a lakóházakig - alkalmas akár bővítésre, ráépítésre vagy átépítésre és természetesen új létesítmények megalkotására is. 

Forrás: https://www.hardellpartner.com
Képek forrása: https://www.hardellpartner.com